Jak ukončit islámský demokratický deficit

Navzdory povzbudivým signálům nelze přehlížet ,,demokratický deficit" muslimského světa a zejména jeho arabské části. V průměru jen jedna ze čtyř zemí s muslimskou většinou má demokraticky zvolenou vládu. Ještě horší je, že propast mezi muslimskými zeměmi a ostatním světem se rozšiřuje.

Demokracie a svoboda se v posledních desetiletích rozšířily do Latinské Ameriky, Afriky, Evropy i Asie, avšak muslimský svět si k nim stále hledá cestu. Podle propočtu Freedom House , think-tanku zaměřeného na monitoring demokracie ve světě, se počet ,,svobodných" států za posledních 20 let celosvětově zvýšil téměř o tři desítky zemí. Ani jediná nemá muslimskou majoritu.

Tento fenomén byl zaznamenán i v muslimském světě. V létě roku 2002 sestavila skupina arabských vzdělanců Zprávu o lidském rozvoji v arabských zemích , napsanou pod záštitou Rozvojového programu OSN a Arabského fondu pro hospodářský a sociální rozvoj. Zpráva vykresluje arabský svět jako oblast zaostávající za ostatními regiony v klíčových ohledech, včetně osobní svobody, postavení žen a hospodářského a sociálního rozvoje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/P7s7LYq/cs;