48

Jak ukončit válku v Sýrii

NEW YORK – Sýrie je v současnosti největší světovou humanitární katastrofou a nejnebezpečnějším geopolitickým ohniskem. Syrský lid se stal obětí krvavé lázně, při níž více než 400 000 obyvatel zemřelo a deset milionů dalších přišlo o střechu nad hlavou.

Násilné džihádistické skupiny s podporou zahraničních mecenášů nelítostně pustoší zemi a vykořisťují obyvatelstvo. Všechny strany konfliktu – režim prezidenta Bašára Asada, protiasadovské síly podporované Spojenými státy a jejich spojenci i Islámský stát – se dopustily a nadále dopouštějí těžkých válečných zločinů.

Je čas na řešení. To však musí vycházet z průhledného a realistického zhodnocení, co vlastně válku způsobilo.

Chronologie je následující. V únoru 2011 se v rámci celoregionálního fenoménu známého jako „arabské jaro“ konaly ve velkých syrských městech pokojné protesty. Asadův režim reagoval kombinací násilného potlačení (střelby do demonstrantů) s nabídkou reforem. Násilí však záhy eskalovalo. Asadovi odpůrci obvinili režim, že bezuzdně používá sílu proti civilistům, zatímco vláda poukazovala na smrt vojáků a policistů jako na důkaz, že mezi protestujícími jsou i násilní džihádisté.