stiglitz264_DNY59GettyImages_gearsUSmoney DNY59/Getty Images

Konec neoliberalismu a znovuzrození dějin

NEW YORK – Po skončení studené války napsal politolog Francis Fukuyama slavný esej s názvem „Konec dějin?“ Tvrdil v něm, že pád komunismu odstraní poslední překážku oddělující celý svět od jeho předurčení v podobě liberální demokracie a tržních ekonomik. Mnoho lidí s tím souhlasilo.

Dnes, kdy čelíme ústupu od liberálního globálního uspořádání založeného na pravidlech a kdy v čele států, v nichž žije více než polovina světové populace, vládnou autokratičtí vůdci a demagogové, se Fukuyamova idea jeví jako podivná a naivní. Posílila však neoliberální ekonomickou doktrínu, která převládá už 40 let.

Důvěryhodnost neoliberální víry v ničím neomezované trhy coby nejjistější cesty ke sdílené prosperitě je dnes takříkajíc „na přístrojích“. A plným právem. Současné ochabování důvěry v neoliberalismus a v demokracii není pouhou náhodou ani souvztažností. Neoliberalismus už 40 let podkopává demokracii.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

SUBSCRIBE

https://prosyn.org/TSZYXTics;