0

Vynořující se ponaučení z krize

ITHACA, NY – Americká finanční soustava vrávorá na hraně zhroucení. Jediné, co drží vynášené zřídlo globálního kapitalismu před skluzem do kataklyzmatu, je vláda USA, která se v zásadě stala ručitelem a věřitelem poslední záchrany.

Jak se situace mohla zvrhnout v takovou šlamastyku ve finanční soustavě, která byla kdysi opěvována jako nejhlubší a nejdůmyslnější na světě? Kde to skončí? Jaké dopady to bude mít na světovou finanční soustavu? Je těžké na tyto otázky odpovědět s nějakou vyšší mírou přesvědčení, dokud se ocitáme vprostřed krize. Ba zdá se, že s každým dalším dnem teď přicházejí horší zprávy – ani víkendy už neposkytují oddech od neustálého přívalu stísněnosti!

Ať už bude konečný výsledek jakýkoli, jedna věc je jistá – okolní svět už nebude nadšeně přebírat volnotržní principy, jimiž se finanční rozvoj USA řídil. Ač zoufalé časy mohou pobízet k zoufalým činům, po rozsáhlé intervenci americké vlády bude také do budoucna těžší tvrdit, že by se stát měl držet mimo činnost finanční soustavy.

Není pochyb, že útroby centrálních bankéřů a tvůrců politik na rozvíjejících se trzích, kteří dlouho snášeli hlavní nápor amerického komandování ohledně volnotržních principů, naplňuje uspokojivý pocit škodolibosti. Dost možná že též provolávají hosana za to, že do té či oné míry odolali finančním inovacím, a děkují za skutečnost, že odvíjející se krize neválcuje jejich ekonomiky v takovém rozsahu jako USA.