Demografická výzva pro rozvíjející se ekonomiky

WASHINGTON, DC – Stárnutí populace se často uvádí jako významný ekonomický problém rozvinutého světa. Nová zpráva společnosti McKinsey Global Institute (MGI) však ukazuje, že v mnoha rozvíjejících se ekonomikách představují demografické posuny ještě větší ohrožení růstových vyhlídek.

Celosvětový růst populace o 1,6% ročně podnítil výrazné rozšiřování objemu pracovní síly a rychlé zvyšování HDP v mnoha rozvíjejících se ekonomikách. V Číně a Jihoafrické republice se zaměstnanost více než zdvojnásobila a v Brazílii, Indii, Indonésii, Mexiku a Nigérii se nejméně ztrojnásobila. V Saúdské Arábii vzrostla zaměstnanost téměř devětkrát.

Růst populace však zpomaluje a očekává se, že průměrný roční růst zaměstnanosti v rozvíjejících se ekonomikách klesne z 1,9% na 0,4%. V absolutních číslech bude tento pokles hlubší než v rozvinutých ekonomikách, kde se v nadcházejících letech očekává propad ročního růstu zaměstnanosti z 0,9% na 0,1%. Ve většině ekonomik se očekává, že zaměstnanost bude během příštího půlstoletí kulminovat; v Číně by se objem pracovní síly mohl v tomto období o 20% snížit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OOK380T/cs;