borrell1_Michael Kappeler_picture alliance via Getty Images_nato eu soldiers Michael Kappeler/picture alliance via Getty Images

Začněme věřit v sílu Evropy

BRUSEL – Geopolitické otřesy, kterých jsme v dnešní době svědky, dokládají naléhavost toho, aby si Evropská unie našla svoji vlastní cestu ve světě, jejž čím dál více definuje neskrývaná mocenská politika.

Je to svět geostrategického soupeření, ve kterém se někteří lídři nerozpakují použít sílu a kde se ekonomické i jiné nástroje stávají zbraní. My, Evropané, si musíme zvyknout na to, že jednat je třeba se světem takovým, jaký je, ne s takovým, jakým bychom ho chtěli mít. Abychom americko-čínské konkurenci obstáli, musíme si znovu osvojit mocenský jazyk a začít sami sebe vnímat jako prvoligového geostrategického hráče.

Na první pohled to může vypadat jako nepřekonatelná výzva. Evropská unie přeci vznikla proto, aby s mocenskou politikou skoncovala. Mír a právní stát v ní byl zaručen oddělením tvrdé síly od hospodářství, zákonodárství a měkké síly. Měli jsme za to, že mnohostrannost, otevřenost a vzájemnost je ten nejlepší model nejen pro náš kontinent, ale i pro zbytek světa.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/UZNbi12cs