5

Egypt mírotvorce?

TEL AVIV – Dřív než se současné boje mezi Izraelem a Hamásem v Gaze dále vyostří, je nutné dojednat příměří. Samozřejmě, stejně jako u dřívějších příměří bude platit, že každý klid zbraní je dočasný a že jej nevyhnutelně podrývají síly, které ozbrojený konflikt Izraele s Hamásem neustále protahují. Nicméně vzhledem k tomu, že Sýrii pohlcuje občanská válka a širší Střední východ je už teď nestabilní, k záchraně životů a zachování dnešního vachrlatého míru v regionu je příměří nezbytné.

Mnohé závisí na Egyptu, který je v nejlepším postavení k dojednání dohody. K vyhodnocení vyhlídek každého diplomatického úsilí je však nutné porozumět perspektivám a agendám zúčastněných stran.

Izrael nemá ve vztahu vůči Gaze komplexní politiku. Bývalý premiér Ariel Šaron udělal odvážný krok, když se z Gazy jednostranně stáhl a demontoval tam izraelské osady. Než však bylo možné tato opatření zapracovat do širší snahy o vyřešení palestinského problému, Šaron onemocněl.

Jeho nástupce Ehud Olmert začal s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem dojednávat dohodu o finálním uspořádání. To však nijak nepřispělo k ukončení násilí pocházejícího z Gazy, která se prakticky oddělila od palestinské samosprávy a stala se Hamásem ovládaným protostátem. Izraelská operace Lité olovo v zimě 2008-2009 obnovila odstrašování a přinesla období relativního klidu. Od začátku roku 2012 však bylo zřejmé, že zúčastněné strany jsou znovu na cestě ke srážce.