0

Egypt v hlavě Jordánska

AMMÁN – Chování jordánského královského dvora v prvních dnech po oficiálním vyhlášení vítězství Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva v egyptských prezidentských volbách nabízí fascinující příběh. Jordánský král Abdalláh II. s podepsáním dlouho potřebného volebního zákona zpočátku váhal. Následoval podpis zákona, žádost o jeho revizi a překvapivá oficiální schůzka se šéfem Hamásu.

Během uplynulého roku král Abdalláh neoblomně zastával názor, že Jordánci by měli hlasovat ve svobodných a spravedlivých volbách nejpozději na konci roku 2012. Byly přijaty změny ústavy. V souladu se zákonem vznikla nezávislá volební komise. A jeden respektovaný jordánský právník, který působil jako soudce Mezinárodního soudního dvora, dostal důtku za to, že při prosazování volebního zákona nepostupoval dostatečně svižně.

Proč tedy král po schválení zákona oběma parlamentními komorami čtyři dny otálel s jeho podepsáním a pak okamžitě požádal o jeho změnu?

Zákon, který zavádí do značné míry většinový systém založený na volebních obvodech zastupovaných jediným poslancem, přičemž pouze do 17 ze 140 parlamentních křesel se má volit podle národních stranických kandidátek, schválil jordánský Senát pouhých několik hodin předtím, než egyptská nezávislá volební komise prohlásila vítězem Mursího. Lidé z jordánské vlády a od královského dvora, s nimiž jsem měl možnost hovořit, prý byli přesvědčeni, že prezidentská funkce připadne Mubarakovu poslednímu premiérovi Ahmadu Šafíkovi.