King Salman Egypt Anadolu Agency/Getty Images

Egypt na prodej

KÁHIRA – Návštěva saúdskoarabského krále Salmána v Egyptě vyústila minulý týden ve 22 dohod, včetně ropného obchodu v hodnotě 22 miliard dolarů, který má podepřít egyptské skomírající hospodářství. Tato velkolepá pomoc ale není zadarmo: Egypt se musel vzdát dvou ostrovů v Rudém moři, jež mu v roce 1950 postoupila Saúdská Arábie. Tento krok ukázal, že tvrzení egyptského vedení, že země zůstává významnou regionální mocností, je lež. Ostatně Egypt nedokáže zvládat ani domácí potíže, které přináší rychle se rozrůstající populace závislá na subvencích, jež si země nemůže dovolit – a tuto situaci s velkým úspěchem zneužívají džihádisté. Jak země dospěla do tohoto stavu?

Když Muhammad Alí v roce 1807 porazil Brity, Egypt se stal první arabskou zemí, která získala faktickou nezávislost. Alího vnuk Ismáíl ji však promrhal nevázanými výdaji, jimiž vytvořil závislost na vnější pomoci, která přetrvává dodnes.

Nejprve byl Ismáíl roku 1875 nucen prodat egyptské akcie v Suezském průplavu, aby pokryl svůj rozpočtový schodek. Když se ukázalo, že to k zastavení fiskálního krvácení nestačí, evropští věřitelé ustavili komisi s cílem zajistit splátky. Do roku 1877 už víc než 60 % egyptských příjmů polykala dluhová služba. V roce 1882 Britové převzali nad zemí vládu, aby ochránili své investice.

https://prosyn.org/leXdtY9cs