Pedro Molina

Ekonomie v krizi

BERKELEY – Nejzajímavější okamžik na nedávné konferenci v Bretton Woods v americkém státě New Hampshire – tedy v dějišti slavné konference, která v roce 1945 vytvořila dnešní globální ekonomickou architekturu – nastal, když komentátor deníku Financial Times Martin Wolf zpovídal Larryho Summerse, bývalého ministra financí Spojených států a bývalého asistenta prezidenta Baracka Obamy pro otázku hospodářské politiky. „Nenaznačuje to, co se stalo v posledních několika letech,“ zeptal se Wolf, „že ekonomové nepochopili, co se děje?“

Zde je nejzajímavější část Summersovy dlouhé odpovědi: „O krizi, kterou jsme právě prošli, je toho hodně ve [Walteru] Bagehotovi. Ještě víc je toho v [Hymanovi] Minském a možná ještě víc v [Charlesu] Kindlebergerovi.“ Neekonomovi se to možná zdá nesrozumitelné, ale bylo to zničující obvinění.

Bagehot (1826-1877) byl redaktor týdeníku Economist, který v roce 1873 vydal knihu o finančních trzích s názvem Lombard Street. Summers má zajisté pravdu: o krizi, z níž se dnes zotavujeme, je toho v této knize strašlivě mnoho.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/VQEvEml/cs;