5989630446f86f380ebb9c28_px163c.jpg Pedro Molina

Ekonomie v krizi

BERKELEY – Nejzajímavější okamžik na nedávné konferenci v Bretton Woods v americkém státě New Hampshire – tedy v dějišti slavné konference, která v roce 1945 vytvořila dnešní globální ekonomickou architekturu – nastal, když komentátor deníku Financial Times Martin Wolf zpovídal Larryho Summerse, bývalého ministra financí Spojených států a bývalého asistenta prezidenta Baracka Obamy pro otázku hospodářské politiky. „Nenaznačuje to, co se stalo v posledních několika letech,“ zeptal se Wolf, „že ekonomové nepochopili, co se děje?“

Zde je nejzajímavější část Summersovy dlouhé odpovědi: „O krizi, kterou jsme právě prošli, je toho hodně ve [Walteru] Bagehotovi. Ještě víc je toho v [Hymanovi] Minském a možná ještě víc v [Charlesu] Kindlebergerovi.“ Neekonomovi se to možná zdá nesrozumitelné, ale bylo to zničující obvinění.

Bagehot (1826-1877) byl redaktor týdeníku Economist, který v roce 1873 vydal knihu o finančních trzích s názvem Lombard Street. Summers má zajisté pravdu: o krizi, z níž se dnes zotavujeme, je toho v této knize strašlivě mnoho.

https://prosyn.org/VQEvEmlcs