3347700346f86fe80ebbfc05_pa77c.jpg Paul Lachine

Ekonomika pro papoušky

BERKELEY – Říká se, že britský ekonom počátku 19. století J. R. McCulloch je autorem starého vtipu, podle něhož stačí papouškovi k tomu, aby se stal učeným politickým ekonomem, naučit se dvě slova: „nabídka a poptávka“, „nabídka a poptávka“. Šéf amerického Federálního rezervního systému Ben Bernanke minulý týden prohlásil, že McCullochovu ekonomii – ekonomii nabídky a poptávky – finanční krize v žádném případě nezdiskreditovala a že je stále mimořádně užitečná.

S Bernankeho názorem lze těžko nesouhlasit: ekonomie by byla užitečná, kdyby byli ekonomové opravdu jako McCullochovi papoušci – tedy kdyby se skutečně dívali na nabídku a poptávku. Myslím si však, že ekonomii do značné míry zdiskreditovala do očí bijící neschopnost mnoha ekonomů být stejně chytří, jako byli McCullochovi papoušci.

Vezměme si například tvrzení – v USA dnes velmi rozšířené –, že další vládní pokusy o zmírnění nezaměstnanosti ztroskotají, protože současná vysoká nezaměstnanost v Americe je „strukturální“: tedy že selhání ekonomických výpočtů zanechalo v zemi nesprávné produktivní zdroje k uspokojení poptávky domácností a firem. Zastánci tohoto názoru tvrdí, že problémem není ani tak nedostatek agregátní poptávky jako spíše nedostatek produktivní nabídky.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/ij6UwhGcs