23

Váhavé blues globální ekonomiky

NEW HAVEN – Hospodářská zpomalení lze často charakterizovat jako období váhání. Spotřebitelé váhají s koupí nového domu či auta v domnění, že starý dům či auto ještě chvíli bez problémů vydrží. Manažeři váhají s navýšením počtu zaměstnanců, koupí nové kancelářské budovy nebo výstavbou nové továrny a čekají na zprávy, po nichž přestanou mít strach otevírat se novým nápadům. Nakolik bychom se tedy z tohoto pohledu měli obávat následků dnešního váhání?

Váhavost se často podobá prokrastinaci. Člověk může mít mlhavé pochybnosti a pociťovat potřebu věci ještě promyslet; mezitím se mu do myšlenek vloudí jiné záležitosti a žádné rozhodnutí nakonec nepadne. Zeptejte se lidí, proč odkládají věci na pozdější dobu, a pravděpodobně žádnou jednoznačnou odpověď nedostanete.

Jak se tedy podobné chování stává natolik rozšířeným, že přivodí hospodářský pokles? Důvody k odkládání aktivit, které by stimulovaly ekonomiku, mohou být jen obtížně rozlišitelné.

Jako první člověka napadá zpětná vazba od ostatních váhavců. Příjmové efekty a psychologie davu mohou kolísavost jednotlivce zesilovat. Zároveň však musí existovat nějaký počáteční faktor, který cyklus zpětné vazby odstartuje – nějaký základní zdroj váhavosti.