Sustainable growth model city Amir Jina/Flickr

Záhada růstu

BERKELEY – Svět čelí velkému dilematu. Zatímco rychlý ekonomický růst, jako ten co se odehrál za posledních 50 let, je klíčový k podpoře rozvoje, víme také, že může mít vážné a nepříznivé následky, zejména pro životní prostředí. Jak můžeme balancovat mezi imperativem růstu a rozvoje na jedné straně a nutností zajistit udržitelnost na straně druhé?

Bezprecedentní růst příjmu per capita za posledních dvacet let vytáhl z extrémní chudoby více než jednu miliardu lidí. V rozvojových zemích se průměrná délka života prodloužila od poloviny 70. let o 20 let a míra negramotnosti se za posledních 30 let snížila prakticky na polovinu.

Rapidní hospodářský růst však vytvořil enormní tlak na životní prostředí. Kromě toho je také doprovázen rostoucí nerovností v příjmech, která nyní v mnoha zemích dosáhla svého historického maxima (nicméně, napříč zeměmi tato nerovnost klesla). Na základě toho by se dalo argumentovat, že pomalejší růst by byl pro svět lepší.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/IkbOnN7/cs;