GettyImages-662833812 Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images

Slabé státy, chudé země

PRINCETON – Ve Skotsku jsem byl vychován tak, abych policisty pokládal za své spojence, a když to budu potřebovat, klidně některého požádal o pomoc. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se během své první návštěvy Spojených států v 19 letech zeptal na cestu k nejbližší poště newyorského policisty, jenž právě řídil dopravu na Times Square, a vysloužil si za to od něj příval sprosťáren. V následném zmatku jsem vhodil naléhavé dokumenty pro svého zaměstnavatele do odpadkového koše, který mi hodně připomínal poštovní schránku.

Evropané mají sklon pohlížet na své vlády pozitivněji než Američané, pro které jsou neúspěchy a neoblíbenost jejich federálních, státních i místních politiků běžnou věcí. Přesto různé americké vlády vybírají daně a poskytují za to služby, bez nichž by Američané neměli tak snadný život.

Američané podobně jako mnoho občanů jiných bohatých zemí pokládají za samozřejmost právní a regulační systém, veřejné školy, zdravotnictví a sociální zabezpečení pro starší občany, silnice, obranu, diplomacii i masivní investice státu do výzkumu, zejména v medicíně. Jistě, ne všechny tyto služby jsou na takové úrovni, na jaké by mohly být, případně je nemohou ve stejné míře využívat všichni; lidé však většinou platí daně, a pokud někoho uráží způsob, jakým se tyto peníze vynakládají, rozproudí se živá veřejná debata a pravidelné volby umožňují lidem, aby tyto priority změnili.

https://prosyn.org/8orX04ccs