Blízkovýchodní oblouk prosperity

PRINCETON – V době, kdy se Egypt otřásá na pokraji občanské války, na všech stranách dochází k alarmujícímu násilí a rozkol je stále propastnější, lze na Blízkém východě a v severní Africe těžko najít skutečně světlé místo. Syrská agonie nepolevuje, sektářské útoky v Iráku jsou stále četnější a vražednější, nitky křehkého míru v Libanonu se třepí, Jordánsko je zaplavené uprchlíky, libyjské milice nekontrolovaně bují a pokřivují tamní politiku, Tunisko čelí politické krizi a hvězda Turecka coby ztělesnění islámské demokracie pohasla.

Navzdory tomuto houfu problémů se americký ministr zahraničí John Kerry rozhodl zaměřit pozornost na Izrael a Palestinu. Jeho obhajoba – „teď, nebo nikdy“ – je téměř jistě pravdivá. Existuje však i další, neméně silné (byť často přehlížené) odůvodnění: obrovský potenciál případné izraelsko-palestinsko-jordánské hospodářské zóny, která by táhla růst a rozvoj celého regionu.

Řečeno nesmrtelnými slovy Jamese Carvillea, manažera prezidentské kampaně Billa Clintona v roce 1992: „Jde o ekonomiku, hlupáku.“ Skličující neschopnost blízkovýchodních a severoafrických ekonomik zajistit prosperitu, kterou si jejich obyvatelé zoufale přejí, je neměnným faktorem ženoucím lidi do ulic. Není to jediný faktor, avšak rostoucí ceny potravin pomohly rozšířit revoluční zanícení z malé skupiny aktivistů na velkou část egyptské populace nejprve v roce 2011 a pak znovu letos v červnu, kdy nejčastější výtky vůči svrženému prezidentovi Muhammadovi Mursímu nesouvisely s jeho ideologií, nýbrž s jeho lhostejností k potřebám obyčejných Egypťanů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fFYf8m6/cs;