elderly running Jim West/ZumaPress

Budoucnost je stará

MNICHOV – Stárnutí naší společnosti je jeden z nejúspěšnějších příběhů dvacátého století. Za posledních sto let se milionům lidí prodloužil život o více než tři dekády. To je úspěch hoden oslav. Musíme mít však také na paměti, že s větší délkou života přicházejí významné dlouhodobé ekonomické následky – a také, že mnoho společností stárne rekordní rychlostí.

OECD minulý rok varovala, že svět stárne bezprecedentním tempem a že by to mohlo vést ke snížení globálního ekonomického růstu v průměru o 3,6% v této dekádě a dále o 2,4% mezi lety 2050 a 2060. Zejména země OECD budou zasaženi dvojím demografickým šokem. Jejich společnosti budou nejen rychle stárnout, ale také pravděpodobně dojde ke snížení imigračního přílivu díky mizícímu rozdílu v příjmech mezi bohatými a rozvojovými zeměmi, což by snížilo velikost pracovní síly o 20% v eurozóně a o 15% v USA.

Demografové dělí země do čtyř kategorií, s ohledem na počet lidí starších 65 let v populaci: mladé (méně než 7% je starší 65 let včetně), stárnoucí (7-13%), staré (14-20%) a velmi staré (více než 21%). Dnes se jako velmi staré kvalifikují pouze tři země na světě – Německo (21%), Itálie (22%) a Japonsko (26%). V příštích pěti letech se však očekává, že se k nim přidají Bulharsko, Finsko, Řecko a Portugalsko. V následující dekádě bude Evropa nadále stárnout a dalších 17 zemí, včetně Rakouska, Francie, Švédska a Spojeného království se přidá do kategorie velmi starých zemí, společně s Kanadou, Kubou a Jižní Koreou.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/ynReM52cs