feld2_Jim DysonGetty Images_euros tpi Jim Dyson/Getty Images

Toxický program nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou

BERLÍN – Inflace v eurozóně rychle roste, a Evropská centrální banka proto nedávno zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu o 50 základních bodů a zavedla nový program nákupu aktiv s názvem Transmission Protection Instrument („Nástroj na ochranu transmise“, TPI), jehož cílem je omezit rozdíly ve výnosech z dluhopisů jednotlivých členských států. U tohoto nejnovějšího antifragmentačního nástroje ECB však hrozí riziko destabilizace jednotné měny.

Tržní úrokové sazby v eurozóně včetně úroků z vládních dluhopisů od konce roku 2021 prudce vzrostly, protože investoři chtějí mít kompenzaci za vyšší inflaci a už do ceny zakalkulovali zpřísnění měnové politiky. Vedle vyšších výnosů došlo také k prohloubení rozdílů v úrokové sazbě uvnitř eurozóny, kdy úrokové sazby rostou výrazněji v zemích s vyššími poměry veřejného dluhu k HDP a se zhoršujícími se růstovými vyhlídkami.

Zatímco například výnosy z desetiletých německých vládních dluhopisů se od prosince 2021 do poloviny června 2022 vyšplhaly z -0,33% na 1,75%, výnosy z desetiletých italských dluhopisů vzrostly ve stejném období z 1,02% na 4,27%. Rozdíl ve výnosech se tak prohloubil o 1,17 procentního bodu.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/0Rzu3wRcs