15

Jak pomoci ECB překročit Rubikon

PAŘÍŽ – Očekává se, že zasedání, na němž se 22. ledna sejdou měnoví představitelé eurozóny, aby stanovili další politiku Evropské centrální banky, se zapíše do historie. Pozorovatelé předpokládají, že prezident ECB Mario Draghi a jeho kolegové konečně překročí Rubikon a ohlásí spuštění rozsáhlého programu kvantitativního uvolňování (QE) – jinými slovy velkoobjemových nákupů státních dluhopisů. Přestože ECB doposud QE už víc než pět let odmítala, zatímco jiné významné centrální banky jej přijaly, člen Výkonné rady Benoît Coeuré už ho označil za „výchozí možnost“.

Nahlíženo zvenčí, ECB má ke spuštění QE mnoho důvodů. Inflaci se dva roky vytrvale nedaří dosáhnout 2% cíle. V listopadu roční růst cen dosáhl pouhých 0,3 %, přičemž nedávný propad cen ropy bude inflaci v nadcházejících měsících dále stlačovat. Ještě důležitější je, že se začíná uvolňovat ukotvení inflačních očekávání: prognostici a investoři očekávají, že zásahy pod terč ve střednědobém výhledu přetrvají.

Nízká inflace už představuje vážnou překážku hospodářského oživení a obnovení rovnováhy v eurozóně. Ještě nebezpečnější hrozbou by byla otevřená deflace.

Finanční trhy navíc považují QE za natolik pravděpodobné, že se jeho účinky na kurzy dluhopisů a měn z větší části už promítly do cen. Kdyby ECB tato očekávání zklamala, trhy s dluhopisy a devizami by zažily překotné a škodlivé změny pozic: dlouhodobé úrokové sazby by vzrostly, ceny akcií by se propadly a směnný kurz zpevnil. To Evropa nepotřebuje, právě když zápasí o to, aby během roku dosáhla růstu, jejž Spojené státy zaznamenaly za jediné čtvrtletí.