Jak pomoci ECB překročit Rubikon

PAŘÍŽ – Očekává se, že zasedání, na němž se 22. ledna sejdou měnoví představitelé eurozóny, aby stanovili další politiku Evropské centrální banky, se zapíše do historie. Pozorovatelé předpokládají, že prezident ECB Mario Draghi a jeho kolegové konečně překročí Rubikon a ohlásí spuštění rozsáhlého programu kvantitativního uvolňování (QE) – jinými slovy velkoobjemových nákupů státních dluhopisů. Přestože ECB doposud QE už víc než pět let odmítala, zatímco jiné významné centrální banky jej přijaly, člen Výkonné rady Benoît Coeuré už ho označil za „výchozí možnost“.

Nahlíženo zvenčí, ECB má ke spuštění QE mnoho důvodů. Inflaci se dva roky vytrvale nedaří dosáhnout 2% cíle. V listopadu roční růst cen dosáhl pouhých 0,3 %, přičemž nedávný propad cen ropy bude inflaci v nadcházejících měsících dále stlačovat. Ještě důležitější je, že se začíná uvolňovat ukotvení inflačních očekávání: prognostici a investoři očekávají, že zásahy pod terč ve střednědobém výhledu přetrvají.

Nízká inflace už představuje vážnou překážku hospodářského oživení a obnovení rovnováhy v eurozóně. Ještě nebezpečnější hrozbou by byla otevřená deflace.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/51UUy6S/cs;