Ebola a inovace

BOSTON – Životy nejsou to jediné, co bylo v probíhající krizi kolem eboly ztraceno. V nedávných diskusích o tom, jak s tímto virem bojovat, musela metodologická rigoróznost vědy a medicíny ustoupit politickému zveličování a veřejné hysterii. Informovaná a daty podložená veřejná politika řízení současné epidemie musí samozřejmě zůstat hlavní prioritou. Stejně tak je ovšem důležité podrobně se zaměřit na ponaučení z této epidemie a zajistit, abychom byli připraveni na případné rozšíření jiných nemocí.

Ze současného výskytu eboly bychom si měli vzít dvě hlavní ponaučení. Za prvé že boj proti jediné nemoci nesmí jít na úkor posilování zdravotnického systému jako celku. Zemím s křehkými zdravotnickými systémy se možná daří bojovat díky pomoci nevládních organizací a zahraničních vlád s určitým konkrétním onemocněním, ale pravděpodobně budou nebezpečně nepřipravené, jakmile se budou muset potýkat s nečekanými epidemiemi nových nemocí.

Například v Libérii se prevalence malárie u dětí do pěti let věku snížila z 66% v roce 2005 na méně než 32% v roce 2011. Když se však počátkem letošního roku rozšířil virus eboly ze sousední Guineje do Libérie, zdravotnická infrastruktura v zemi se rychle zahltila. Více než 2000 Liberijců této nemoci podlehlo a virus bují dál. Zároveň platí, že také další země, které si v některých aspektech – řekněme v boji proti ebole – vedly dobře, mohou stále čelit rozsáhlým ztrátám na životech a dlouhodobému hospodářskému chaosu, pokud neposílí svůj zdravotnický systém jako celek.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OH736Ms/cs;