Východoasijské ostrovy nacionalistických fantazií

TOKIO – Moc na to nevypadají, těch několik málo neobydlených skal ve Východočínském moři mezi Okinawou a Tchaj-wanem a těch pár pidiostrůvků v Japonském moři, které obývá jen hrstka na odiv stavěných rybářů a několik důstojníků jihokorejské pobřežní hlídky. Na ty první, kterým v Japonsku říkají Senkaku a v Číně Tiao-jü-tchaj, si dělají nároky Čína, Japonsko a Tchaj-wan; ty druhé, jimž se v Japonsku říká Takešima a v Koreji Tokdo, si nárokují Jihokorejská republika a Japonsko.

Tyto drobné skalní výčnělky mají nevelkou materiální hodnotu, avšak spor o jejich vlastnictví přesto vedl k velké mezinárodní rozmíšce. Došlo na odvolávání velvyslanců a po celé Číně se konaly mohutné protijaponské demonstrace, které napáchaly škody na Japoncích i na jejich majetku. Mezi Tokiem a Soulem létají výhrůžky. Mluví se dokonce i o vojenské akci.

Historická fakta se přitom zdají docela prostá. Japonsko se ostrovů zmocnilo v rámci svého projektu budování císařství po čínsko-japonské válce v roce 1895 a po anexi Koreje v roce 1905. Předchozí příslušnost ostrovů je nejasná; na Takešimě/Tokdo působili rybáři z Japonska a v císařské Číně panovalo jisté povědomí o ostrovech Senkaku/Tiao-jü tchaj. Žádný stát však nevznesl oficiální nárok.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CaRZJkB/cs;