Historické překážky ve východní Asii

TOKIO – Diplomatické vztahy ve východní Asii jsou už dlouho rukojmím dějin. „Problém s dějinami“ se však v regionu v poslední době stupňuje a sílící nacionalismus v nejvýznamnějších zemích, jako jsou Čína, Japonsko a Jihokorejská republika, rozdmýchává spory o všechno možné, od území a přírodní zdroje až po válečné památníky a učebnice. Mohou východoasijské země překonat minulost plnou konfliktů a vybudovat společnou budoucnost, z níž budou mít prospěch všechny?

Vezměme si vztah mezi Japonskem a Jižní Koreou coby nejbližšími americkými spojenci ve východní Asii. Historické neshody sice brzdí bilaterální vztahy už dlouho, avšak stále nacionalističtější postoje japonského premiéra Šinzó Abeho i jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje jen zhoršují hnisající rány a napětí. Pokud obě země nedokážou společně zastavit oživování hořkých historických sporů, pak jejich vztah zůstane zamrzlý, což bude hrát do not Číně.

Žádná země přitom nehraje historickou kartu s takovým potěšením jako Čína, kde se prezident Si Ťin-pching rovněž opírá o nacionalismus, aby legitimizoval svou vládu. Počátkem roku zavedla Čína dva nové svátky připomínající dlouhý boj země proti japonské agresi během druhé světové války: „Den vítězství ve válce proti japonské agresi“ připadající na 3. září a „Den masakru v Nankingu“, který se bude slavit 13. prosince. Co by se stalo, kdyby státy jako Vietnam nebo Indie také zavedly svátky, jimiž by si připomínaly čínskou agresi vůči nim po roce 1949?

https://prosyn.org/b7G4BEmcs