Vaccine child medicine pharmaceutical health Gates Foundation/Flickr

Léky zachraňující život pro všechny

PRINCETON – Smrtelné rozšíření eboly v Libérii, Sieře Leone a Guineji, které začalo v loňském roce, odhalilo problém při produkci farmaceutik. Jakmile vyšlo najevo, že se epidemii nepodaří rychle zvládnout, několik firem rychle zorganizovalo klinické zkoušky potenciálních léků a vakcín, čímž daly najevo, že už jsou schopné vyrábět důvěryhodné kandidáty úspěšné léčby.

Ebola není novou nemocí: poprvé byla identifikována v roce 1976. Před rokem 2014 však došlo k jejímu největšímu výskytu v Ugandě v roce 2000, kdy se nakazilo 425 lidí a 224 jich zemřelo. Ačkoliv se vědělo, že ebola je nakažlivá a často smrtelná, předpokládalo se, že v ohrožení je jen zbídačelé venkovské obyvatelstvo v Africe. Pro farmaceutické firmy nebyl vývoj vakcíny nebo léčby komerčně atraktivní, a proto neospravedlňoval potřebné investice.

Při posledním rozšíření nemoci se to všechno změnilo. V září 2014 předpověděla Centra Spojených států pro kontrolu a prevenci nemocí, že v nejhorším případě by se do čtyř měsíců mohlo nakazit 1,4 milionu lidí. Mediálně živené obavy, že by se nemoc mohla rozšířit i do zámožných zemí, vedly k mimořádným preventivním opatřením. Ve Spojených státech požádal prezident Barack Obama Kongres o 6,2 miliardy dolarů, a to včetně 2,4 miliardy na snížení rizika, že se tato nemoc „usadí“ v Americe, a založení 50 center pro léčbu eboly v USA.

https://prosyn.org/IEV4R0Pcs