Soudný den pro dolar?

Deficit běžného účtu Spojených států dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku 5,7% HDP. Přesto má dolar i nadále relativně vysokou hodnotu: nachází se o méně než 20% pod svým maximem z počátku roku 2001 a v reálných číslech o více než 10% nad úrovní z první poloviny devadesátých let.

Jak americký deficit běžného účtu v posledních pěti letech narůstal, předháněli se mezinárodní ekonomové v předpovědích zkázy: návratnost aktiv investovaných v USA je relativně nízká, takže držitelé cenných papírů denominovaných v dolarech si v určitém okamžiku - pravděpodobně všichni najednou - uvědomí, že riziko velkého poklesu hodnoty není dostatečně kompenzováno. Jakmile začnou portfolioví investoři prodávat cenné papíry denominované v dolarech, nastane hromadný úprk, který způsobí pád hodnoty dolaru a nastartování první velké celosvětové finanční krize v jednadvacátém století.

Podle Freda Bergstena z Institutu pro mezinárodní ekonomii je v této situaci „zaděláno na katastrofu". Jak hluboko bude muset dolar padnout? První historické vodítko předpokládá 10% z hodnoty dolaru za každé procento HDP ve formě neudržitelného deficitu běžného účtu. Podle druhého historického vodítka mají měny s klesající hodnotou tendenci „přestřelovat": blízko u dna požadují mezinárodní měnoví spekulanti značnou rizikovou prémii z obavy, že krach měny by mohl odstartovat ještě něco horšího.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/INekTU2/cs;