0

Dárcovské fondy jsou zapotřebí pro boj s chudobou, ne pro Irák

Spojené státy chtějí, aby se svět na dárcovské schůzce, která se má v říjnu konat v Madridu, zaručil miliardami dolarů na obnovu Iráku. Odpovědí světového společenství by mělo být jednoznačné ,,Ne!" Dlouhodobá obnova Iráku nevyžaduje zahraniční finanční pomoc. Vyžaduje politickou dohodu a ta bude možná pouze po stažení americké okupační armády. Miliardy dolarů, které USA požadují, by měly směřovat na skutečně naléhavé globální potřeby, jako je boj proti AIDS či hladomoru.

Bushova administrativa pravděpodobně rozpoutala válku proti Iráku proto, že měla v úmyslu učinit z této země novou základnu pro dlouhodobé vojenské operace v oblasti Perského zálivu. Po teroristických útocích na USA v září 2001 chtěla americká administrativa stáhnout své jednotky ze Saúdské Arábie a jako novou dlouhodobou operační základnu si podle všeho zvolila Irák. Právě proto se podle mého názoru Amerika tak silně staví proti rychlému předání suverenity Iráčanům. Skutečně suverénní Irák by totiž mohl Američanům sdělit, aby se stáhli ze země.

Dokud Spojené státy zůstanou v Iráku okupační silou, politická stabilita zde bude nepravděpodobná. A bez politické stability je nepravděpodobné také hospodářské zotavení Iráku. Mnozí Iráčané pokládají USA za koloniálního okupanta, a američtí vojáci jsou proto terčem útoků nejen ze strany oddaných stoupenců Saddáma Husajna, ale i nejrůznějších iráckých nacionalistů nebo arabských bojovníků ze sousedních zemí.

Útoky proti americké okupaci ničí iráckou ekonomiku stejně jako životy. Útočníkům se podařilo zastavit velkou část iráckého exportu ropy. Ropovod vedoucí na sever do Turecka se stal opakovaně terčem bombardování a funguje pouze sporadicky, pokud vůbec. Ropná pole na jihu země zase nemají dostatek elektřiny, aby mohla pracovat na plný výkon, neboť i energetická síť je terčem opakovaných bombových útoků. Irák dnes údajně těží jeden až dva miliony barelů ropy denně namísto dvou až tří milionů barelů, kterých by tato země mohla v mírových podmínkách rychle dosáhnout.