buruma190_Andrew LichtensteinCorbis via Getty Images_USelectionprotest Andrew Lichtenstein/Corbis via Getty Images

Trumpovi pravověrní

NEW YORK – O tom, co se 6. ledna 2021 stalo ve Washingtonu, už nemůže být pochyb. Navzdory tomu, co tehdejšímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi sděloval vnitřní okruh spolupracovníků včetně jeho loajálního ministra spravedlnosti Williama Barra, totiž že v listopadu 2020 prohrál ve spravedlivých volbách, porušil Trump základní pravidlo demokracie: odmítl přiznat porážku a od té doby šíří konspirační teorie o volebním „podvodu“. Trump záměrně poštval ozbrojený dav, aby vzal útokem Kapitol, a když demonstranti začali halasně požadovat oběšení viceprezidenta Mikea Penceho, neučinil nic a sdělil svému personálu, že si to Pence zaslouží, protože odmítl v Trumpův prospěch zosnovat puč.

K takovým závěrům dospěla po absolvování více než 1000 rozhovorů americká sněmovní komise pro vyšetřování událostí 6. ledna. Některé nejvíce inkriminující výpovědi přitom pocházely přímo od členů Trumpova štábu. Liz Cheneyová, republikánská místopředsedkyně komise, ve své závěrečné řeči uvedla: „Lze prezidentovi, který je ochoten činit taková rozhodnutí, jaká během násilností 6. ledna učinil Donald Trump, ještě někdy svěřit jakoukoliv zodpovědnou funkci v naší skvělé zemi?“

Většina republikánů, kteří mají tendenci pokládat Cheneyovou za zrádkyni, na to rázně odpovídá: „Ano, lze.“ Vůdce republikánské menšiny ve sněmovně Kevin McCarthy odmítl mít s komisí cokoliv společného. Podle nedávného průzkumu se 40% republikánů domnívá, že událostmi z 6. ledna se není třeba příliš zatěžovat. A podle stejného podílu respondentů byl násilný útok na Kapitol legitimním politickým protestem.

https://prosyn.org/f6Fx3XCcs