Nenechme Afriku za dveřmi

VÍDEŇ – V žádné z bohatých ekonomik dnes za dolar mnoho nepořídíte. V chudé zemi, jako je ta, z níž pocházím, Sierra Leone, může ale půl dolaru zachránit život nebo nakrmit celou rodinu. Dnes se počítá každý pěťák, který se do Afriky a do zajištění její budoucnosti investuje.

Experti jsou jednotní: finanční, potravinová a energetická krize bude nejkrutěji dopadat na „miliardu na dně“ – nejchudší obyvatele asi 60 zemí, kteří přežívají za zhruba dolar na den. Nejedna africká země kvůli krizi zřejmě nesplní termín Rozvojových cílů tisíciletí pro snížení chudoby stanovený na rok 2015.

Kontinent za poslední desetiletí dosáhl některých významných socioekonomických pokroků. Sám jsem se o tom přesvědčil během nedávných cest do Beninu, Ghany, Etiopie, Egypta, Namibie, Nigérie, Senegalu a Jižní Afriky. K těmto pokrokům patří mimo jiné volnotržní reformy, liberalizace ekonomik, vytrvalé vytváření podmínek vhodných pro podnikání, zlepšování postavení žen, vzdělávání. Většina těchto pokroků je teď však ve vážném ohrožení.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/RkJJ2hy/cs;