0

Nesázejme na rychlé zotavení americké ekonomiky

Jak je na tom americká ekonomika? Jednou přijde zpráva, že americká recese každou chvíli skončí, a hned vzápětí přijde další zpráva, která tu první vyvrátí. Tato nejednoznačnost se odráží i v současné měnové politice Federálního rezervního úřadu, který úrokové sazby nezvyšuje ani nesnižuje a chová se ,,neutrálně". O jakési nejistotě svědčí také výkyvy na akciovém trhu.

Debaty o americké ekonomice nám zde moc nepomohou, poněvadž si vesměs kladou špatnou otázku: kdy recese začala a skončila. Recese jsou obvykle definovány propadem HDP. Ve skutečnosti však jde o rozdíl mezi potenciálem ekonomiky a jejím skutečným výkonem.

Dle této definice zůstane výkon americké ekonomiky pravděpodobně skličující. Zvýšení měřené produktivity znamená, že tempo růstu potenciálu ekonomiky se teď pohybuje někde mezi 3,5 až 4 procenty ročně. (V metodě korekce cenových změn došlo ovšem k jistým úpravám, takže to, co dnes měříme jako 4 procenta, je podle dřívějších způsobů měření podstatně nižší číslo.)

Přestože Amerika roste půlprocentním tempem, tříprocentní schodek v desetibilionovém hospodářství představuje produkci v hodnotě tří set miliard dolarů - což je enormní množství dle jakýchkoli měřítek. Tento deficit pak znamená nárůst nezaměstnanosti. Aby Spojené státy mohly opět začít plně využívat své zdroje, budou muset vzhledem k tomuto hlubokému deficitu růst nad svým dlouhodobým potenciálem. I když americká ekonomika za první čtvrtletí tohoto roku vykázala překvapivě silný růst, většina prognostiků soudí, že celkový růst za rok 2002 zůstane pozadu za svým dlouhodobý potenciálem, a to výrazně, což znamená, že nezaměstnanost poroste.