frieda16_claffraGetty Images_dollardecline claffra/Getty Images

Dolarová úleva v roce 2023

LONDÝN – Investoři obvykle na směnný kurz amerického dolaru pohlížejí optikou zaostřenou na Federální rezervní systém. Jenže ač Fed loni cyklem agresivního zvyšování sazeb zjevně působil ve prospěch dolaru, americká měna za své přemrštěné 25% zhodnocení vděčí v prvé řadě inflaci a geopolitickým šokům. Jakmile tedy opadly obavy z inflace a bezbřehého vojenského konfliktu, dolar začal oslabovat, což poskytuje tolik potřebnou finanční úlevu ekonomikám rozvíjejících se trhů a zmírňuje tlaky na ostatní centrální banky, aby zpřísňovaly politiky.

Po většinu roku 2022 se investoři hnali do úkrytu, obklopeni nezvyklým souběhem šoků, které srážely hospodářský růst a zároveň posilovaly inflaci. Za situace, kdy měnová politika kolísala mnohem víc než obvykle a zároveň silně korelovala napříč vyspělými ekonomikami (což se téměř všude promítlo do strmých vzestupů úrokových sazeb), vzrostla volatilita na trzích s fixními příjmy, devizami a akciemi a jako bezpečný přístav se prosadil dolar coby prvořadá světová rezervní měna.

Navíc zatímco Fed hrál hlavní roli v určování časového rozvržení a rozsahu zvyšování sazeb, růstu v Asii a Evropě uškodila série samostatných šoků. Díky své vlastní energetické nezávislosti a geografické vzdálenosti od těchto šoků byla ekonomika Stopených států izolována lépe než většina ostatních.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/y6WqL9ecs