0

Dobrým skutkům se nedaří

KIEL – Novou chytlavou frází v byznysu je „dobré skutky vydělávají“. Jinými slovy, sociálně zodpovědné činnosti zvyšují zisky. Například Pepsi zpevňuje svůj hospodářský výsledek posunem k výživnějším, zdravějším potravinám.

Ve velké části světa přesto společenská prospěšnost znamená, že nesmíte vydělávat, zejména jste-li v obchodním vztahu s chudými. Názorným příkladem z poslední doby je tahanice v indickém Ándhrapradéši, kde úřady potlačují mikrofinancování.

Mikrofinancování se přitom stalo miláčkem rozvojových nadšenců. Vždyť kdo by mohl být proti činnosti, která přináší tak povznášející reportáže, jako je příběh o mobilních dámách v Bangladéši, které se vymanily z chudoby díky tomu, že získaly půjčku na nákup telefonu a pak ostatním ve vsi prodávaly minuty volání.

Přínosům mikrofinancování hrozí nebezpečí přehnaně nadšené propagace – neexistuje mnoho úspěšných mikropodniků, které chudí mohou rozběhnout čistě za pomoci úvěrů, protože je často zapotřebí také určitých dovedností a manažerských schopností. Přínosy jsou ovšem reálné: existuje sice pramálo důkazů, že by mikrofinancování přivádělo významný počet chudých lidí na cestu k hojnosti, avšak platí, že chudým pomáhá šetřit, ustálit spotřebu, řešit nenadálé potíže a rozšiřovat stávající podniky.