0

Psí dny superdolaru

CAMBRIDGE – Bude postavení Spojených států jako světově dominantní supervelmoci v ohrožení, jestliže dolar ztratí svůj status superměny? Možná že ne, ale přijde-li dolar o svůj trůn, Američané zjistí, že globální hegemonie je mnohem nákladnější.

Až dosud se Američanům sypaly zisky tím, že si levně půjčovali od poddajných cizinců a peníze investovali do vysoce výnosných zahraničních aktiv, půdy a dluhopisů. Počítáme-li kapitálové zisky, Američané si během většiny nedávných let přišli na 300 až 400 miliard dolarů ročně – což je částka odpovídající zhruba celému vojenskému rozpočtu USA.

Někdejší francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing si kdysi proslule postěžoval na „nehoráznou výsadu“ Ameriky. D’Estainga popuzovalo, že USA zdánlivě mohly zaplavovat svět dolarovou měnou i dluhem, aniž by za to kdy zjevně platily vyšší inflací nebo úrokovými sazbami.

Přinejmenším polovina z 800 miliard dolarů objemu amerického oběživa je držena v zahraničí, zejména ve světové podzemní ekonomice. Skutečně velké peníze ale plynou ze skutečnosti, že místa jako Čínská lidová banka nebo Banka Japonska pasivně drží nesmírně velké objemy nízce úročeného dluhu USA, zatímco Američané po celém světě skotačí s rizikovým kapitálem, soukromým kapitálem a investičními bankami a sklízejí obrovské výtěžky.