Psí dny superdolaru

CAMBRIDGE – Bude postavení Spojených států jako světově dominantní supervelmoci v ohrožení, jestliže dolar ztratí svůj status superměny? Možná že ne, ale přijde-li dolar o svůj trůn, Američané zjistí, že globální hegemonie je mnohem nákladnější.

Až dosud se Američanům sypaly zisky tím, že si levně půjčovali od poddajných cizinců a peníze investovali do vysoce výnosných zahraničních aktiv, půdy a dluhopisů. Počítáme-li kapitálové zisky, Američané si během většiny nedávných let přišli na 300 až 400 miliard dolarů ročně – což je částka odpovídající zhruba celému vojenskému rozpočtu USA.

Někdejší francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing si kdysi proslule postěžoval na „nehoráznou výsadu“ Ameriky. D’Estainga popuzovalo, že USA zdánlivě mohly zaplavovat svět dolarovou měnou i dluhem, aniž by za to kdy zjevně platily vyšší inflací nebo úrokovými sazbami.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/KpWHhHO/cs;