hurricane aftermath Cedrick Isham Calvados/Getty Images

Jak narušit klimatické změny

DENVER – Po létě ve znamení rekordních hurikánů ve Spojených státech a záplav po celé Asii by bylo snadné zoufat si nad zrychlujícím se tempem klimatických změn. Navzdory apokalyptickým věštbám však stále máme na dosah ruky natolik velkou a rychlou energetickou transformaci, že by mohla udržet vzestup globálních teplot na uzdě. A co je ještě lepší, nemusíme čekat na nové vynálezy, abychom potřebné změny zavedli do praxe; k transformaci může dojít hned teď pomocí ziskových řešení zajišťovaných firmami a podněcovaných trhy.

Omezení vzestupu globální teploty na méně než 2° Celsia oproti předindustriální úrovni – kterýžto cíl stanovila pařížská klimatická dohoda z roku 2015 – si vyžádá snížení závislosti na fosilních palivech a změnu způsobů, jimiž svět pěstuje plodiny, těží dřevo a využívá půdu. Nový výzkum, který provedl Rocky Mountain Institute (RMI), ukazuje, že oba výsledky jsou možné a že jejich celkový dopad může v pozitivním smyslu narušit trajektorii klimatických změn.

Podle naší analýzy se v budoucí nabídce a poptávce energie i ve způsobu, jímž lesy a půda vážou uhlík, skrývají cesty, které – pokud se po nich vydáme – dramaticky sníží tempo oteplování. Urychlením probíhajícího přechodu na čistou energii lze snížit emise skleníkových plynů pod hranici, která by se při současném trendu spotřeby dala očekávat.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/bk8XW4Vcs