Born2_Zhang Peng_LightRocket via Getty Images Zhang Peng/LightRocket via Getty Images

Řešení dezinformačního rébusu

MENLO PARK, KALIFORNIE – Od listopadu 2016, kdy americké prezidentské volby zdůraznily zneužitelnost digitálních sítí šiřiteli „falešných zpráv“, neutichá debata o tom, jak se dezinformacím bránit. Během osmi měsíců od doby, kdy před Kongresem stanuli výkonní činitelé Facebooku, Googlu a Twitteru, aby zodpověděli dotazy, jak ruské zdroje zneužily jejich platforem s cílem ovlivnit volby, jsme se už významně posunuli. Pokud se však něco při hledání řešení jasně ukázalo, pak to, že neexistuje žádný zázračný lék.

Namísto jednoho generálního řezu jsou zapotřebí úpravy, které budou problém řešit z různých hledisek. Moderní informační ekosystém je jako Rubikova kostka, kde je k „vyřešení“ každého jednotlivého čtverečku nutný jiný pohyb. Co se týče digitálních dezinformací, je nezbytné zvažovat nejméně čtyři dimenze.

Zaprvé, kdo dezinformaci sdílí? K dezinformacím šířeným zahraničními aktéry lze přistupovat úplně jinak – právně i normativně – než k dezinformacím šířeným občany země, zejména ve Spojených státech, typických bezkonkurenční ochranou svobody projevu a poměrně přísnými pravidly pro zahraniční vměšování.

https://prosyn.org/UbdEoZTcs