Odzbrojení Středního východu

TEL AVIV – Na zoufalou prosbu Izraele, aby svět konal a potlačil to, co jeho tajné služby popisují jako íránský „trysk k jaderné bombě“, nepřichází kladná odpověď, již Izrael očekával. Jelikož sankční režim Organizace spojených národů se už ukázal jako naprosto neúčinný a mezinárodní diplomacie co do snahy zabránit Íráncům ve zvládnutí technologie obohacování uranu jako zjevně marná, Izrael je hrubě tlačen do rohu. Domnělá zásadní mezinárodní snaha vyjednávat se bortí a mění v apokalyptický izraelsko-íránský boj kdo s koho.

To je prapodivná anomálie, neboť navzdory odporné antisemitské rétorice íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda jdou důsledky vzmáhající se íránské moci daleko za hranice židovského státu. Dotýkají se vlastně celého arabského světa, obzvlášť křehkých zemí v Perském zálivu, ba dokonce i Afghánistánu a Pákistánu. Zastavit vlnu šíření jaderných zbraní, která nyní ohrožuje Středním východ, je v zájmu Spojených států coby významné velmoci v regionu a Evropy jakbysmet. Vždyť jaderný Írán by otevřel bránu nezvládnutelnému chvátání k bombě napříč regionem.

Neschopnost mezinárodní soustavy vypořádat se účinně s jadernou problematikou na Středním východě vychází především z rozepře mezi Ruskem a USA, k níž mocně přispěla paličatá americká strategie. Rusko nemůže chtít jaderný Írán. Avšak ve snaze získat páku proti tomu, co považují za nepřátelské americké politiky, a najít způsob jak se Západem smlouvat o přijatelnějším bezpečnostním uspořádání se Rusové odmítají v mezinárodních snahách o potlačení íránských jaderných ambicí připojit se k předním americkým představitelům.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/YvJKhIl/cs;