Války za odzbrojení

NEW YORK – Třináctého dubna se mají zástupci Íránu sejít s představiteli Číny, Francie, Ruska, Spojených států a Velké Británie – tedy se stálými členy Rady bezpečnosti Organizace spojených národů – a také se zástupci Německa. Tato takzvaná skupina „P5+1“ se pokusí rozhodnout o osudu íránského jaderného programu. Severní Korea mezitím údajně připravuje svou třetí jadernou zkoušku, jako by chtěla poskytnout k rozhovorům disharmonický hudební doprovod.

Pokud rozhovory ztroskotají a vojenská akce proti Íránu se stane pravděpodobnější, nikoho by to nemělo překvapit. Během posledních deseti let byl totiž vynalezen nový druh války: válka s cílem zabránit určité zemi, aby získala jaderné zbraně nebo jiné zbraně hromadného ničení (WMD).

První „válkou za odzbrojení“ byla invaze do Iráku v roce 2003. Jejím cílem, který administrativa amerického prezidenta George W. Bushe bez obalu tlumočila Radě bezpečnosti i americkému Kongresu, bylo zničit irácký arzenál WMD a jeho výrobní kapacity. Žádný takový arzenál ani kapacity se samozřejmě nenašly a z války se stala názorná ukázka krvavé marnosti.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/mHVcyhDcs