Lifesavers

Nenechme za sebou žádného uprchlíka

NEW YORK – Svět vstoupil do éry, ve které jsou lidé vysídlováni nebývalou rychlostí. V roce 2014 donutil konflikt a pronásledování opustit domovy 42 500 lidí denně, což je téměř čtyřnásobek oproti roku 2010.Téměř 60 milionů lidí je nyní nuceně vysídleno – od druhé světové války zcela bezkonkurenční krize.

Je to sice neakceptovatelné, ale není to nevyhnutelné. V roce 1945 reagoval svět na nejsmrtelnější konflikt lidské historie založením OSN. Jako vedoucí uprchlických a rozvojových agentur OSN dnes vyzýváme svět k reakci na tento dramatický zvrat a to takovou, která lidem poskytne prostředky potřebné k obnově jejich životů. Věříme, že cesta vpřed začíná s Udržitelnými rozvojovými cíli 2030, které OSN jednomyslně přijalo minulé září a kterými potvrzuje svůj slib “nenechat nikoho za sebou“ v boji proti chudobě a nerovnosti.

Současný přístup mezinárodního společenství k vysidlování spoléhá především na humanitární pomoc, která poskytuje rychlou a život zachraňující úlevu, zatím co probíhá hledání permanentního řešení. Řešení se však ukazují nepolapitelnější než kdy jindy. Jen 1% uprchlíků se bylo schopno v roce 2014 vrátit domů. Absolutní většina vystěhovaných netráví v exilu dny či měsíce, ale roky či dekády a někdy dokonce celý život. Riskují, že budou opuštění.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/1yNX9WG/cs;