Drain at construction site

Jak zastavit odliv kapitálu z rozvojových zemí

NEW YORK – Rozvojové země se letos připravují na velké zpomalení. Podle zprávy OSN Světová ekonomická situace a vyhlídky 2016 dosáhl loni průměrný růst v těchto státech pouhých 3,8% – což je nejnižší tempo od vypuknutí globální finanční krize v roce 2009 a v tomto století ho lze přirovnat pouze k recesivnímu roku 2001. Přitom je důležité mít na paměti, že zpomalení v Číně a hluboké recese v Ruské federaci a Brazílii vysvětlují tento rozsáhlý propad růstu pouze zčásti.

Pravdou je, že klesající poptávka po přírodních zdrojích v Číně (která představuje téměř polovinu globální poptávky po základních kovech) výrazně souvisí s prudkým poklesem jejich cen, jenž těžce zasáhl řadu rozvojových a rozvíjejících se ekonomik v Latinské Americe a Africe. Zpráva OSN uvádí seznam 29 ekonomik, které čínské zpomalení pravděpodobně těžce postihne. A kolaps cen ropy o více než 60% od července 2014 podkopal růstové vyhlídky ropných exportérů.

Skutečným důvodem ke znepokojení však nejsou jen klesající ceny komodit, ale i mohutný odliv kapitálu. V letech 2009-2014 zaznamenaly rozvojové země dohromady čistý kapitálový příliv ve výši 2,2 bilionu dolarů, zčásti kvůli kvantitativnímu uvolňování v rozvinutých ekonomikách, které stlačilo jejich úrokové sazby téměř na nulu.

https://prosyn.org/fjeZ5llcs