davies51_Adrian-Dennis_Getty-Images_bank-of-england Adrian Dennis/Getty Images

Rozluštit hádanku produktivity

LONDÝN – Ve všech předních ekonomikách nepřestává ekonomy a tvůrce politik udivovat takzvaná hádanka produktivity: výstup na hodinu je podstatně nižší, než by byl, kdyby pokračoval trend růstu z doby před rokem 2008. Čísla jsou neúprosná, zejména ve Spojeném království, ale i napříč OECD. A není sice třeba zdůrazňovat, že ekonomové předkládají řadu důvtipných vysvětlení, ale žádné se zatím neukázalo jako natolik přesvědčivé, aby se na něm vytvořil konsenzus.

Podle britského Úřadu pro národní statistiky byl v roce 2015 ve Francii výstup na hodinu o 14 % nižší, než by byl, kdyby bylo dosaženo dříve běžného trendu tempa růstu. Ve Spojených státech byl výstup nižší o 9 % a v Německu o 8 %; to si přitom zachovává nejlepší výkonnost mezi vyspělými zeměmi, byť jen v relativním smyslu. Pokud toto nové, nižší tempo růstu přetrvá, do roku 2021 budou průměrné příjmy v USA o 16 % nižší, než by byly, kdyby si uchovaly zhruba 2% roční přírůstky produktivity, jež zažívaly od roku 1945.

Jako obzvlášť chronický případ tohoto syndromu se projevuje Británie. V roce 2007 britská produktivita zaostávala za průměrem OECD o 9 %; k roku 2015 už se tato mezera rozšířila na 18 %. Je ohromující, že britská produktivita na hodinu je o celých 35 % pod německou úrovní a o 30 % pod americkou. I Francouzi by dokázali během týdne vyprodukovat tolik jako průměrný britský pracující, a přesto si vzít v pátek volno. Zdá se, jako by Británie vedle faktorů postihujících všechny vyspělé ekonomiky měla obzvlášť chatrný management.

https://prosyn.org/HT604tpcs