Diety na míru?

Po celý život jsme vystaveni účinkům složité směsice sloučenin obsažených v potravinách. Spletité biochemické procesy vytahují z jídla energii a další užitečné složky, které nám umožňují růst a fungovat. Dnes zjišťujeme, že naše zdraví ovlivňuje i řada sloučenin, které nám v minulosti připadaly nevýznamné. Například lykopen obsažený v omáčkách z vařených rajčat může pomáhat při prevenci rakoviny prostaty.

Každý samozřejmě ví, že potraviny mohou mít na zdraví pozitivní i negativní dopad. Strava možná nikdy nevyléčí žádnou konkrétní chorobu, ale jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu, obilniny a rostlinné oleje nabízí ochranu před mnoha typy rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a dalších chorob spojovaných se stářím. Problém pro vědce i spotřebitele představuje skutečnost, že přínos není u každého stejný.

Potřebujeme tedy porozumět otázce, jak to, co jíme, působí na naše tělo – nebo konkrétněji na naše geny –, a ovlivňuje tak naše zdraví. Touto otázkou se zabývá obor zvaný nutrigenomika. Dlouhodobým cílem nutrigenomiky je definovat, jak celé tělo reaguje na potraviny, s využitím takzvané „biologie systémů“.

https://prosyn.org/9qqT8Vocs