8

Demonetizace na pěti kontinentech

CAMBRIDGE – Několik zemí z celého světa v současnosti prochází „demonetizací“ neboli měnovými reformami, v jejichž rámci vláda stahuje z oběhu bankovky určitých hodnot a nahrazuje je novými. Vlády uskutečňují demonetizaci z řady různých důvodů a některé nedávné iniciativy běží lépe než jiné.

Když je demonetizace obzvláště dramatická a disruptivní, je často dopravním ukazatelem na cestě k hyperinflaci. Zdá se, že právě to je případ Venezuely, kde prezident Nicolás Maduro nedávno stáhl z oběhu stobolívarovou bankovku a nahradí ji novými bankovkami v hodnotách 500-20 000 bolívarů.

Ekonomové definují hyperinflaci jako stav, kdy meziměsíční růst cen přesahuje 50%, což se v nadcházejících měsících může ve Venezuele stát. Hyperinflace je v tomto století mnohem vzácnější než ve století dvacátém a Venezuela ji zažije jako první země po Zimbabwe, kde k ní došlo v letech 2008-2009.

Současná venezuelská epizoda je pokračováním dlouhé tradice hrubých měnových přehmatů v zemích Latinské Ameriky a bývalého sovětského bloku, kde dřívější vlády využívaly demonetizace k transferu bohatství od veřejnosti samy k sobě. V každém případě tkví zásadní problém v tom, že vláda nemůže financovat své neudržitelné výdaje prostřednictvím zdanění či půjček, a tak se uchyluje ke znehodnocování měny.