NurPhoto/Getty Images

Demonetizace na pěti kontinentech

CAMBRIDGE – Několik zemí z celého světa v současnosti prochází „demonetizací“ neboli měnovými reformami, v jejichž rámci vláda stahuje z oběhu bankovky určitých hodnot a nahrazuje je novými. Vlády uskutečňují demonetizaci z řady různých důvodů a některé nedávné iniciativy běží lépe než jiné.

Když je demonetizace obzvláště dramatická a disruptivní, je často dopravním ukazatelem na cestě k hyperinflaci. Zdá se, že právě to je případ Venezuely, kde prezident Nicolás Maduro nedávno stáhl z oběhu stobolívarovou bankovku a nahradí ji novými bankovkami v hodnotách 500-20 000 bolívarů.

Ekonomové definují hyperinflaci jako stav, kdy meziměsíční růst cen přesahuje 50%, což se v nadcházejících měsících může ve Venezuele stát. Hyperinflace je v tomto století mnohem vzácnější než ve století dvacátém a Venezuela ji zažije jako první země po Zimbabwe, kde k ní došlo v letech 2008-2009.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/pJhHk30/cs;