Demokracie bez demokratů

Filozof Karl Popper měl dostatečný důvod formulovat přesnou definici demokracie. Ta je podle něj prostředkem, jak odstavit lidi u moci bez krveprolití. On sám pochopitelně upřednostňoval volební urnu.

Popperova definice se vyhýbá teologickým sporům o ,,vládě lidu" i otázce, zda něco takového vůbec může existovat. Kromě toho jsme v tomto případě ušetřeni pokusů vtěsnat do definice všechny možné druhy žádoucích cílů, jako jsou rovnost v sociálním i technickém slova smyslu, obecná teorie skutečného procesu ,,demokratizace", či dokonce řada občanských ctností spojených s procesem participace.

Popperova definice demokracie však nepomáhá, když přijde řeč na otázku, která se v mnoha koutech světa stala klíčovou: co když lidé odstavení od moci v demokracii věří, zatímco ti, kteří je nahradili, nikoliv? Jinými slovy: co když jsou zvoleni ,,nesprávní" lidé?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/GAGPqhu/cs;