0

Nový pohled na propagaci demokracie

Cambridge – Prezident George W. Bush proslul vyhlášením propagace demokracie za ohnisko americké zahraniční politiky. S takovou rétorikou nebyl osamocen. Podobná prohlášení jsme slyšeli od většiny amerických prezidentů už od Woodrowa Wilsona.

Bylo tudíž pozoruhodné, když ministryně zahraničí Hillary Clintonová letos vypovídala před Kongresem o „třech D“ americké zahraniční politiky – obraně (defense), diplomacii a rozvoji (development). „D“ demokracie bilo do očí svou nepřítomností, což naznačovalo změnu politiky vlády Baracka Obamy.

Bill Clinton i George W. Bush často poukazovali na blahodárné účinky demokracie na bezpečnost. Citovali sociologické studie prokazující, že demokratické státy zřídka vstupují do vzájemných válek. Avšak budeme-li se vyjadřovat pečlivěji, akademici dokládají, že mezi sebou téměř nikdy neválčí liberální demokracie, a možná že liberálně ústavní kultura je důležitější než pouhý fakt konání voleb.

Volby jsou sice důležité, ale liberální demokracie není jen „elektokracií“. Za nepřítomnosti ústavních a kulturních mantinelů mohou volby vyvolávat násilí, jako třeba v Bosně nebo v palestinské samosprávě. A neliberální demokracie spolu bojují, jako například Ekvádor a Peru v 90. letech minulého století.