Demokracie v úzkých

Začíná přílivová vlna demokracie opadávat? Ještě před pouhým desetiletím hovořili lidé o konci dějin, o konečném a nezpochybnitelném triumfu svobodných trhů a demokracie. Zdá se však, že veřejné mínění v řadě zemí se nyní obrací proti demokracii, tvrdí někdejší ministr zahraničí Polska Bronislaw Geremek a navrhuje, jakými způsoby by se tento trend možná dal zvrátit.

V osmi z deseti zemí, které v květnu 2004 vstoupí do Evropské unie, vládl až donedávna totalitní diktátorský režim a navíc tyto země zotročoval jiný stát. Návrat vlády založené na vůli většiny občanů se po celá desetiletí zdál v těchto zemích jako nedosažitelný sen, podobně jako totéž dodnes zůstává snem pro občany Barmy ovládané vojenskou juntou.

Demokracie bezpochyby zaznamenala po celém světě úspěch. O to více ohromuje, že podpora demokracie je dnes téměř všude nahlodána. Projekt Pewova centra o globálních postojích pro rok 2003 výslovně zmiňuje země, v nichž důležitost voleb chápe jen malý počet občanů: 28% v Jordánsku, 37% v Rusku, 40% v Indonésii.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bQ4fVCp/cs;