5

Demokratický hurikán

NEW YORK – Nic nesoustředí myšlení tak jako plně rozvinutá krize. Stejně jako miliony dalších lidí v New Yorku jsem slyšel, jak hurikán Sandy rozdrnčel okna a mlátil dveřmi. Měl jsem víc štěstí než mnozí jiní. Došlo jen na to drnčení.

Odborníci už mnoho let varovali, že takové bouře zastaralou městskou infrastrukturu metropole přemůžou. Do otevřených stanic metra natekla slaná voda. Poškození rozvodné soustavy uvrhlo třetinu Manhattanu do předmoderního stavu temnoty. A to je jen New York. V částech New Jersey mnoho těch, kdo naštěstí ještě mají domov, odřízly od světa potoky surových splašků, které jim šplouchají přede dveřmi.

Nikdo s jistotou nedokáže říct, že tuto konkrétní bouři zapříčinilo globální oteplování, ale téměř všichni experti se shodují, že důsledky tání polárních ledovců a vzestupu hladin moří budoucí bouře zhorší. Přesto se ani jeden z kandidátů v americké prezidentské kampani nenamáhal potenciálně katastrofické důsledky změny klimatu zmínit.

V tomto smyslu byl hurikán Sandy jako násilí páchané střelnými zbraněmi. V průběhu kampaně si prezident Barack Obama ani jeho vyzyvatel Mitt Romney nepřáli – vzdor několika rozsáhle medializovaným případům hromadných útoků střelců – diskutovat o problematice zákonů, které v mnoha státech dovolují téměř komukoli držet vražedné zbraně a nahodile kolem sebe rozsévat smrt.