Sbohem jaderným zbraním?

BERLÍN – Jak ukázaly nedávné summity na půdě OSN a ve Washingtonu, dohled nad jadernými zbraněmi a jaderné odzbrojení patří k předním tématům světové politické agendy. Tak to zřejmě zůstane i v dohledné budoucnosti. Rok 2010 rozhodne o tom, zda vize amerického prezidenta Baracka Obamy o světě bez jaderných zbraní zůstane vzdálenou, ale dosažitelnou nadějí, anebo zda od ní bude nutné ustoupit.

Nikdo by neměl podléhat iluzím. I kdyby všechny jaderně vyzbrojené státy na planetě vzaly vizi světa bez hrozby nukleárního konfliktu za svou, jaderné zbraně s námi zůstanou ještě přinejmenším dvě desetiletí a i to by vyžadovalo ty nejpříhodnější podmínky pro odzbrojení.

Letošní rok má zásadní význam. Dohodu podepsanou počátkem dubna v Praze mezi Ruskem a Spojenými státy o snížení počtu strategických jaderných zbraní a případných dalších redukcích doprovázelo zveřejnění Revize jaderného postoje USA, kde se určuje jaderný potenciál, který si Obamova administrativa přeje zachovat pro příští čtyři roky. Konference pro přehodnocení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) začne pracovat na adaptaci NPT na podmínky našeho překotně se měnícího světa. Mnozí přední činitelé doufají, že rok 2010 vnese jasno do severokorejských a íránských jaderných programů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/dluaSde/cs;