0

Deflační skomírání?

CAMBRIDGE – Míra inflace se dnes ve Spojených státech a v několika dalších významných zemích blíží nule. List The Economist nedávno referoval, že ekonomové, mezi nimiž provedl anketu, očekávají, že spotřebitelské ceny budou v USA a v Japonsku klesat po celý rok 2009, zatímco inflace v eurozóně bude činit jen 0,6%. Poklesy hladin spotřebitelských cen zaznamenají i Jižní Korea, Tchaj-wan a Thajsko.

Vyhlídky na klesající ceny vycházejí z kolapsu průmyslové výroby, výsledné vysoké míry nezaměstnanosti a dramatického snížení komoditních cen. Průmyslová produkce v zemích se zápornou inflací klesá dvoucifernými tempy a cenový index pro všechny komodity se za poslední rok snížil o víc než 30%.

Deflace je potenciálně velice vážný problém, protože klesající ceny – a očekávání, že ceny ještě půjdou dolů – by třemi různými způsoby dále zhoršovaly současný hospodářský pokles.

Nejbezprostřednějším negativním dopadem deflace je zvyšování reálné hodnoty dluhu. Tak jako inflace dlužníkům pomáhá, neboť reálnou hodnotu jejich dluhů obrušuje, deflace je poškozuje tím, že reálnou hodnotu dlužné částky zvyšuje. Velmi mírný rozsah současné deflace sice nepředstavuje významnější problém, ale bude-li pokračovat, cenová hladina by zřejmě během příštích několika let mohla klesnout v úhrnu o 10%.