Japan deflation Bloomberg | Getty Images

Strašák deflace

BRUSEL – Centrální banky v celém rozvinutém světě svírá strach z deflace. Zbytečně: tento strach je nepodložený a posedlost deflací škodlivá.

Ukázkovým příkladem tohoto strachu je Japonsko. Několik desetiletí (mírně) klesajících cen přimělo v roce 2013 japonskou centrální banku k zahájení nevídané měnové ofenzívy. Celková inflace se sice na nějakou dobu zvýšila, avšak faktory, které tento růst podnítily – konkurenční znehodnocení jenu a zvýšení daní –, netrvaly dlouho. Dnes země sklouzává zpět do stavu blízkého deflaci – což zpanikařené novinové titulky náležitě zdůrazňují.

Navzdory obrazu, který vytvářejí mediální zprávy, však japonská ekonomika zdaleka neskomírá. Nezaměstnanost prakticky vymizela, míra zaměstnanosti dosahuje nových a nových maxim a disponibilní příjem na obyvatele setrvale stoupá. I během takzvaných japonských „ztracených dekád“ rostl příjem na obyvatele stejně jako ve Spojených státech a v Evropě a míra zaměstnanosti se zvyšovala, což naznačuje, že deflace nemusí být tak ohavná, jak se centrální bankéři zjevně domnívají.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/cNcbMPe/cs;

Handpicked to read next